Bevezetés
Napenergia
Vízenergia
Szélenergia
Geotermikus energia
Biodízel
Passzívház
Hasznos linkek
 



Napenergia a napunk ajándéka
Forrás: www.napenergia.hu

A megújuló napenergia a fosszilis forrásokkal szemben hosszú távon jelent megoldást az emberiség energiaszükségleteinek kielégítésére, hiszen folytonosan, vagy bizonyos gyakorisággal fordul elő a természetben. A Nap sugárzásából nyerhető napenergia több ezer éve ismerős az emberiségnek. A Nap sugárzó teljesítményének a Földet érő része körülbelül 173 x 1012 kW, amely több ezerszerese az emberiség jelenlegi energiaigényének. Évente olyan mennyiségű napenergia érkezik a Napból a Földre, amennyit 60 milliárd tonna kőolaj elégetésével nyernénk. Ha ennek csak egy százalékát hasznosítanánk, csupán 5 százalékos hatékonysággal, akkor a világon minden ember annyi energiát fogyaszthatna, mint bármely fejlett ország állampolgára.



A napenergia hasznosítás előnyei
  • Csökkenti a fosszilis energiaforrástól való függést.
  • Állandó forrás.(évi 2100-2300 óra!)
  • Egyszerű működtetés és fenntartás.
  • A fotovoltaikus napelemek árnyékban is termelnek energiát. Tehát még csak nem is kell teljes, erős napsütés a működéshez.
  • A napenergia megújuló energiaforrás, amíg a Nap létezik, energiája eléri a Földet.
  • A napenergia felhasználása nem jár vízkibocsátással vagy légszennyezéssel.
  • A technika elterjedésével a napelemek, napkollektorok gyártási költsége jelentős mértékben csökken.



A Napenergia hasznosítása

Azok a készülékek, amelyek a napenergiát képesek számunkra hatékony módon hasznosítani a napkollektorok és a napelemek (aktív napenergia hasznosítás). Közvetett módon a hőszivattyúk is a napenergiát hasznosítják, a talaj a talajvíz, a levegő közvetíti a napenergiát, amit a hőszivattyú hasznosítani képes. Ezekkel a berendezésekkel a jelenlegi energiaszükségletünknek csupán 2%-át, míg a fejlett ipari országokban is csupán 7 %-át fedezik. Ezen a tényen saját érdekünkben jelentős fejlődést kell elérnünk!




Napelem
Forrás: www.hu.wikipedia.org

A napelem olyan szilárdtest eszköz, amely az elektromágneses sugárzást (foton befogást) közvetlenül villamos energiává alakítja. Az energiaátalakítás alapja, hogy a sugárzás elnyelődésekor mozgásképes töltött részecskéket generál, amiket az eszközben az elektrokémiai potenciálok, illetve az elektron kilépési munkák különbözőségéből adódó beépített elektromos tér rendezett mozgásra kényszerít, vagyis elektromos áram jön létre. Ez a jelenség ívkisüléses lámpák esetén is lezajlik, nem szükséges kizárólagosan napfény.

Napelem működése:
Forrás: www.esb-hoszivattyu.hu

  1. a napelemek egyen-áramot termelnek
  2. Az inverter az egyen-áramot 230V/50Hz váltakozó árammá alakítja
  3. a kapcsolószekrényben csatlakozik a ház villamos rendszere és az inverter
  4. a napelem által megtermelt energiát a ház elfogyasztja
  5. az oda-vissza mérő óra rögzíti az el nem fogyasztott, hálózatba visszatáplált áram és az áramszolgáltatótól átvett áram mennyiségét





Napkollektor
Forrás: www.napkollektor.net

A napkollektor nem más, mint a Nap fényenergiáját hőenergiává átalakító berendezés, amit legtöbbször víz melegítésére használnak, de előfordul hőcserélő közegként légnemű anyag is. Ezt a felmelegített anyagot használják fűtésre, felhasználási területei között megtalálható még például a fűtésen kívül a meleg víz szolgáltatás mosogatáshoz, fürdéshez és akár medencék vízutánpótlásához, de olyan megoldással is találkozhatunk, ahol a fényt összegyűjtve üvegszálakon, vagy tükrös csöveken keresztül vezetik el épületek világításához.

Napkollektor működése:





 

 © 2011 Vági Eszter